pērļošanas pamati

Šobrīd daudzi nodarbojas ar pērļošanu, bet vai visi zina kā tad ir radušās pērles, tāpēc nolēmu izveidot rakstu ciklu “Pērļošanas pamati”, kurā būs neliels ieskats pērļošanas vēsturē un pamatlietas iesācējiem. Par pamatu izmantoju Marinas Ļaukinas grāmatu “Основы художественного ремесла Бисер” un interneta resursus.

”pērļošanas pamati”

   Tik dažādas īpašības tiek piedēvētas pērlītēm – brīnišķīgas, apburošas un pat dažreiz dzīvas. Kā tas ir dzīvas?    Pērlītes taču ir tikai stikla bumbiņas, tās neprot staigāt, runāt un just. Vēsturiski  pērles ir dzīvojušas vairākos gadsimtos. Tādēļ pērļu rotas var jums pastāstīt par to kā cilvēki  dzīvoja  tajos tālajos laikos, kādas tiem bija gaumes un paražas. Pērlītes ne tikai glabā pagātnes noslēpumus, bet arī  laikam ritot mainījušās kopā ar civilizāciju. Attīstīstoties tehnoloģijām un materiāliem, mainījās arī cilvēku dzīvesveids, neskatoties uz to, mazās bumbiņas joprojām sasilstot cilvēka rokās  uzsūc viņa jūtas un dvēseles stāvokli , tā it kā atdzīvojas un pārvēršas burvīgās rotās vai mazos nieciņos.

stikla pērlīšu un bumbiņu izcelsme

    Stikla pērlīšu vēsture ir ļoti aizraujoša, tāpat kā romāns, pārpilns ar noslēpumiem un negaidītiem pavērsieniem.  Mūsdienu stikla pērlītēm un bumbiņām ir bijuši daudz priekšteču. Sākumā cilvēki izmantoja materiālus, kurus tiem deva pati māte daba:  dzīvnieku kaulus, zobus, nagus, ragus, gliemežvākus, mālus, koka kociņus un augu sēklas.

   Kad cilvēki iemācijās apstrādāt dažādus materiālus, parādījās virtenes no apaļām akmens bumbiņām, tad spīdīgu metāla bumbiņu virtenes. Periodā, kad izgudroja stiklu (aptuveni  IV gadsimtā p.m.ē.) parādījās spilgtas, krāsainas stikla bumbiņas, kuras uzreiz iekaroja seno valdnieku un valdnieču sirdis.

   Par pašu senāko tiek uzskatīta stikla bumbiņa, kura atrasta ēģiptiešu pilsētas Fivas arheoloģiskajos rakumos. Senie ēģiptieši  ir vieni no pirmajiem, kuri iemācījās izgatavot pērlītes un taisīt rotas no tām, kā arī klāt pērlītes uz auduma. Par to liecina faraonu dievišķās varas simbols – saules kaklarota, kura ir izgatavota ne tikai no zelta, bet arī no stikla.

   Ar pērlīšu sietiņiem tika pārklātas sieviešu kleitas. Kareivīgie romieši , kuri iekaroja Ēģipti, pārņēma ēģiptiešu stikla meistaru noslēpumus. Un no VI gadsimta par stikla radīšanas centru kļuva  Bizantija.  Caur Bizantiju pērlītes nokļuva Venēcijā….

Turpinājums sekos

Citi raksti no sērijas “Pērļošanas pamati”:

  1. Pērļošanas pamati. 1. daļa
  2. “pērļošanas pamati” turpinājums, 2. daļa
  3. Pērļošanas pamati 3. daļa
  4. Pērļošanas pamati nobeigums